Podsumowanie zawodowe, cel zawodowy, elevator pitch ?


Podsumowanie zawodowe, cel zawodowy, elevator pitch ?

Czy Twoje CV posiada te sekcje? Jeżeli tak – to czytaj dalej. Jeżeli nie – to też czytaj dalej :)

Podsumowanie zawodowe – powinno być krótkim podsumowaniem naszego dotychczasowego doświadczenia zawodowego.
Cel zawodowy – określa kierunek w jakim chcemy się rozwijać.
Elevator pitch – termin pochodzący z biznesu, oznacza krótką wypowiedź (do 1 min), która ma na celu atrakcyjne przedstawienie danego pomysłu, produktu, osoby lub siebie. W ostatnim czasie można spotkać wiele rekomendacji i odniesień do stosowania elevator pitch w CV.

W takim razie co wybrać? Czy może zamieścić wszystkie trzy elementy?

Moja rada to 3 w 1 – notatka o sobie łącząca wszystkie wyżej wymienione sekcje.

Dlaczego?

Samo podsumowanie zawodowe to za mało, nie jest wystarczające i nie przedstawia nas w pełnym świetle. Cel zawodowy, wpisanie w tym miejscu pustych słów w stylu: „Chęć dalszego rozwoju na stanowisku xxxxx” lub „zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności oraz dalszy rozwój kompetencji” jest tak naprawdę nic nie wnoszącym elementem CV. Wskazanie chęci awansu pionowego również może okazać się „strzałem w kolano”.

Jak połączyć stworzyć efektywną i funkcjonalną notatkę o sobie?

Zamieść na początku swojego CV krótki 4-7 zdaniowy tekst, który będzie stanowił podsumowanie Twojego doświadczenia zawodowego, pozwoli Rekruterowi poznać Twoją postawę, motywację do podjęcia nowych wyzwań, ale także będzie w niewielkim stopniu przedstawiał Twoją osobowość i kierunek dalszego rozwoju zawodowego. Postaraj się zdefiniować siebie.

Pytania pomocnicze, w tworzeniu notatki o sobie: 

  • Jaki obraz samego siebie chce przedstawić?
  • W czym czuje się najlepszy/najlepsza?
  • Z jakim stanowiskiem chcę być najmocniej identyfikowany?
  • Jakie są moje mocne cechy charakteru?
  • Jaki jest kierunek mojego dalszego rozwoju zawodowego? Jakie stanowisko chcę objąć?
  • Jakie są moje największe osiągnięcia?

 Przykładowa notatka: Jestem osobą z pasją. Uwielbiam wyznaczać sobie nowe cele i je realizować. Wiem jak ważna jest cierpliwość, współpraca i umiejętność wypracowywania kompromisów w drodze do realizacji zarówno tych dużych, jak i małych wyzwań. Powierzone mi zadania i obowiązki wykonuje z największą starannością, Występując w roli właściciela firmy, nauczyłam się jak ważna jest jakość oraz dbałość o każdy szczegół. Poszukuję pracy, która pozwoli mi zdobyć nowe doświadczenia zawodowe. Wykorzystać swoje mocne strony i kompetencje oraz rozwinąć nowe. Dobrze czuję się na stanowiskach administracyjnych, jak również związanych z marketingiem i sprzedażą.